Bardzo udane zawody – Finał Nestle Cup Toruń.

Udanie wystartowali nasi lekkoatleci reprezentujący Ośrodek Lekkoatletyki we Wrześni w krajowym finale Nestle Cup. To zawody dla uczestników programu „Lekkoatletyka dla Każdego” sponsorowanego przez firmę Nestle. Rywalizacja odbywała się w wielobojach. Gimnazjaliści mieli do wyboru pięć wielobojów: szybkościowy, wytrzymałościowy, skocznościowy, rzutowy i płotkarski. W ramach wielobojów trzeba było wybrać trzy konkurencje ogólne i czwartą kierunkową. do wyboru były grupy konkurencji,tak aby każdy musiał zaliczyć przynajmniej jeden skok, jeden rzut i jeden bieg. Dla wszystkich poza miotaczami obowiązkowo był bieg płotkarski.
W grupie szkół podstawowych obowiązkowymi był bieg na 60m i rzut piłeczką palantową. trzecią konkurencję wybierał sobie uczestnik sam. Klasyfikacja obejmowała cały rocznik bez względu na trzecią wybraną konkurencję. O kolejności decydowała suma zdobytych punktów wielobojowych w trzech konkurencjach.Zdjęcie0284Od lewej:           Ewelina Rozmiarek, Marika Popowicz- Drapała ( Rio – 100m, 4×100),        Oliwia Frąckowiak, Amelia Kajdan, Katarzyna Kowalska (Rio  – maraton) i Roksana Poll

W finale krajowym mieli prawo startu wszyscy, którzy zwyciężyli w eliminacjach regionalnych. Dodatkowo kwalifikowały się cztery  wyniki z największą liczbą puntów.
Do finałowych zawodów w Toruniu zakwalifikowało się sześciu średzian. Wśród uczniów szkół podstawowych byli to Martyna Dubert  (skok w dal) i Jakub Fibner (skok wzwyż). Do zawodów finałowych gimnazjalistów zakwalifikowały się cztery dziewczyny: Ewelina Rozmiarek, Roksana Poll, Oliwia Frąckowiak i Amelia Kajdan.   Ewelina była bezkonkurencyjna w wieloboju sprinterskim na który złożyły się skok w dal, bieg na 80m ppł, pchnięcie kulą i kierunkowy sprint na 100m. W tej właśnie konkurencji zdecydowanie zwyciężyła uzyskując wynik 13,08. Kolejna rywalka miała już ponad trzynaście i pół sekundy. ponieważ już prowadziła po rozegraniu trzech wielobojowych konkurencji to łączne zwycięstwo było zapewnione. Później okazało się, że zwyciężyłaby także w grupie starszego rocznika i to zdecydowanie.

Zdjęcie0274Drugi medal zdobyła Roksana Poll w wieloboju skocznościowym. Roksana wybrałą bieg na 200ppł, skok w dali pchnięcie kulą. Główną konkurencją był skok wzwyż. W tej konkurencji uzyskała najlepszy wynik zawodów pokonując poprzeczkę na wysokości 150cm. Po trzech konkurencja, w tym skoku wzwyż była druga ze stratą 19 punktów.  W ostatnim skoku w dal odrobiła do rywalki 27 cm, co w przeiczenu na punty dało 15 punktów. Zabrakło zatem czterech punktów aby wskoczyć na pierwsze miejsce, ale medal jest. W tym samym wieloboju wysokie piąte miejsce zajęła Amelia Kajdan. Wzwyż uzyskała 145 cm. W wieloboju wytrzymałościowym rywalizowała Oliwia. Jej główną konkurencją był bieg na 600m, w którym uzyskała wynik w granicach 1.46. Zajęła lokatę w granicach 6-8.
Bardzo dzielnie walczyli najmłodsi. Jakub Fibner w skoku wzwyż uzyskał 130cm, co jak na jedenasolatka jest wynikiem bardzo dobrym. Dobrze zaprezentował się także biegu na 60m wygrywając swoją serię zdecydowanie.  Martyna Dubert również dobrze zaliczyła start. podobnie jak Kuba zmieścili się w pierwsze ósemce, wśród ponad pięćdziesięciu sklasyfikowanych.
Atrakcją była obecność wielu gwiazd, w tym olimpijczyków z ostatnich igrzysk w Rio de Janeiro. Była m.in. złota medalistka w wioślarstwie Magdalena Fularczyk-Kozłowska. Była rewelacja igrzysk oszczepniczka  Marta Andrejczyk, która o dwa centymetry przegrała medal, a nikt nie liczył w jej przypadku na awans do ósemki. Była Anna Jagaciak-Michalska finalistka w trójskoku, a wcześniej medalistka mistrzostw Europy i wieli innych. Byli także byli mistrzowie jak Szymon Ziółkowski czy Sebastian Chmara.   Młodzi sportowcy mieli okazję odbierać medale z rąk tych właśnie mistrzów, a także mogli się uwiecznić z idolami. Być może jedno z tych zdjęć po latach zrobi taką furorę jak fotografia Michaela Phelpsa z czternastolatkiem z Singapuru. Ten sam czternastolatek pokonał po latach  w Rio swojego idola na 100m stylem motylkowym.

Na koniec odbyły się biegi sztafetowe 7x150m. Skład sztafety stanowiły reprezentacje województw i składały się trzech dziewcząt i trzech chłopców po jednym z każdego rocznika: 2005,2004, 2003 oraz jednego trenera.  W ekipie Wielkopolski znalazł się nasz Jakub Fibner. Kuba pobiegł bojowo  ostro odpierając atak rosłych rywali podczas zejścia na pierwszy tor.  poprzednia zmiana odbywała się po torach, a zmiana Kuby już mo0gła zająć miejsca przy krawężniku.  Z tego tłoku wyszedł zwycięsko i mógł spokojnie kontynuować sprint aż do oddania pałeczki. Ostatecznie sztafeta Wielkopolski zwyciężyła i była kolejna okazja do wejścia na podium. Jakub wraz z całym zespołem odebrał złote medale.Zdjęcie0296

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>