Mistrzostwa Wielkopolski, czyli próba genaralna juniorów

Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów i Juniorów Młodszych w Lekkiej Atletyce były dla juniorów ostatnią próbą Mistrzostwami Polski. Odbyły się na tydzień przed tą najważniejszą próbą.   W tej kategorii nasi zawodnicy zdobyli cztery tytuły mistrza, a z trzema złotami juniorów młodszych to razem  siedem. Złote medale upodobali sobie szczególnie, ponieważ spośród zgłoszonych 21 zawodników siedmiu zdobyło złote medale a  pozostałych srebrnych i brązowych razem wziętych także siedem. Miejsc pozostałych dokładnie także siedem.

Martyna w biegu na 400ppł

Złoty medal, poparty rekordem życiowym,  na tydzień przed mistrzostwami zdobyła Zofia Łuczak w skoku wzwyż. Jej wynik to 167 cm. Formę zademonstrowały także płotkarki. Anna Kulpińska zwyciężyła na dystansie 100ppł z czasem 14,54, a Martyna na 400ppł uzyskała 63,23. To najlepszy wynik sezonu. Lepszy miała tylko podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, kiedy to wywalczyła czwarte miejsce. W konkursie ostatniej szansy minimum na mistrzostwa wyskakał Nikita Jaruszyński. W trójskoku uzyskał 13,41, dokładnie jeden centymetr przekraczając wyznaczone minimum.  Nikita po wielomiesięcznej przerwie w treningu, dodatkowo walczący z urazami spowodowanymi tą przerwą wykorzystał tę szansę wzorowo.  Cała trójka zdobyła złote medale. Spośród juniorów młodszych najlepiej prezentuje się już od dłuższego czasu Roksana Poll. Zwyciężyła wynikiem 172 cm co oznacza nowy rekord życiowy i umocnienie się na drugim miejscu tabel krajowych. Blisko pokonania była także następnej wysokości – 175 cm, co oznaczałoby największą niespodziankę sezonu. Taka wysokość to minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów Młodszych w Gyor. Takie minimum już ma i w każdym konkursie bez problemu je przekracza kolejny złoty medalista – Wojciech Marok. Do zwycięstwa  w rzucie dyskiem wystarczyło 58,00. Rekord Wojtka to ponad 62 metry, a minimum do Gyor to 55 metrów. Złoty medal w rzucie oszczepem, z wynikiem 34,78 zdobyła także Paulina Galus. Dwa srebrne medale to trofeum Łucji Michalak w pchnięciu kulą juniorek młodszych z wynikiem 11,36 i konkurencji rzutu dyskiem juniorów Jakub Wlazły z rezultatem 41,25.  Kuba zdobył także brązowy medal w pchnięciu kula z nową życiówką 13,95.  Pozostałe, brązowe medale zdobyli: Kacper Małecki na 400m – 50,76, Paulina Galus w pchnięciu kulą – 10,03, Zofia Łuczak w trójskoku – 10,79 i sztafeta juniorek młodszych 4x400m w składzie: Aleksandra Chybka, Julia Korcz, Oliwia Frąckowiak i Wiktoria Pruchniewicz.

W ramach mitingu startowało paru młodzieżowców i młodzików.  Wśród młodzieżowców życiówkę poprawił na 400m Andrzej Ludwiczak – 49,70  a formę szybkościową potwierdzili Maciej Palicki (11,21) i Marcin Senk (11,13). W obliczu zbliżających się mistrzostw młodzieżowców to  znak, że sztafeta będzie znów groźna. Z wyników młodzików na wyróżnienie zasłużyli: Marcin Kaczor  – życiówka na 100m – 12,36, Jolanta Ludwiczak, która dyskiem jednokilogramowym jak dla juniorek uzyskała 29,72. W konkurencji juniorek dałoby to jej medal. Podobnie medal wśród juniorek zdobyłaby Magda Czwojdrak w chodzie. Magda zaliczyła po raz pierwszy 5 km i to z czasem dającym awans na OOM juniorkom młodszym – 30.28,31.