Podwójny mistrz – Wojciech Marok

Dwa tytuły Mistrza Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zdobył Wojciech Marok. Złote medale Mistrzostw Polski U-18 zdobył w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Złote medale podparł wspaniałymi wynikami. Złoty medal w kuli Wojtek bijąc dwa rekordy życiowe na poziomie światowym na tydzień przed Olimpiadą ustawił się w pozycji faworyta konkursów, zarówno w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Równocześnie chyba lekko zmroził rywali. A rywale byli nie lada.  To medaliści Mistrzostw Europy  rozegranych trzy tygodnie wcześniej. To Piotr Goźdzoewicz w kuli i Gracjan Kozak w dysku. Jako pierwsza konkurencja rozgrywana była kula. W eliminacjach bez trudu wystarczyło jedno pchnięcie, aby uzyskać wymagane minimum czyli 16 metrów. Wojtek posłał kulę na odległość 17,98 i był to najlepszy wynik eliminacji.  Drugiego dnia  na trzynastą przewidziano eliminacje dysku a na 16,40 finał kuli. Wojtek podczas eliminacji do dysku będąc pewnie myślami już przy finale kuli nie mógł się skoncentrować. Dwie pierwsze próby były niezaliczone i przed trzecią próbą stanął przed niebezpieczną możliwością. Trzecia nieudana próba eliminowałaby go z konkursu. Jednak udało się i   rzutem ostatniej szansy  wrócił do grona. Mało tego, uzyskał najlepszy wynik eliminacji: 58,38.
Następujący wkrótce potem finał pchnięcia kulą to popis naszego zawodnika. Od pierwszej kolejki obejmuje prowadzenie wynikiem 19,24. Ten wynik dałby mu już złoty medal, jednak Wojtek poprawia go jeszcze trzykrotnie: 19,85 w drugiej kolejce, 20,24 w czwartej i w ostatniej 20,84. Na drugim miejscu sklasyfikowano z wynikiem 18,84 Piotra Goździewicza z Kalisza.
Konkurs rzutu dyskiem miał podobny przebieg. Wojtek rozluźniony po pierwszym udanym występie nie dał szans rywalom. Już w pierwszym rzucie uzyskał 58,44, który to wynik wystarczałby do zwycięstwa.    W kolejnych próbach dysk leciał jeszcze  dalej. W piątej mianowicie 61,03 a w ostatniej 63,25. Ten wynik to nowy rekord życiowy naszego miotacza. Wielkie brawa dla zawodnika a także jego trenera Andrzeja Kobierskiego.  Tradycją Olimpiady Młodzieży jest  także złoty medal dla trenera zwycięscy, co oznacza, że trener Andrzej Kobierski otrzymał dwa złote medale.
W Chorzowie wystąpili jeszcze inni nasi reprezentanci. Z powodzeniem walczyła Roksana Poll, która w skoku wzwyż była blisko podium.  Konkurs zakończyła na piątym miejscu z wynikiem 165. Roksana może skakać wyżej, a dodatkowo jest młodszym rocznikiem, zatem w przyszłym roku będzie kolejna szansa, oczywiście wtedy już tylko z rówieśniczkami.
Na poziomie lokat z rankingu wystąpiły dziewczęta: Zuzanna Nowak w biegu na 100ppł, Paulina Galus w rzucie oszczepem,  Julia Korcz na 1500m i Oliwia Frąckowiak na 800m. Zuza, która zakwalifikowała się z dwudziestym pierwszym wynikiem zajęła miejsce 19 z czasem 15,47. Paulina  rzutem na odległość 32,50 zajęła miejsce dwudzieste ( a z kwalifikacji wynikało miejsce 21). Julia w kwalifikacjach miała 23 wynik i  w stosunku do tego miejsca awansowała. Zajęła 21 miejsce z czasem 5,14,00.   Czas Oliwi na 800 to 2.31,53 dał jej 23 miejsce. Dla wszystkich czterech dziewcząt to był debiut na takiej imprezie i na pewno zebrały sporo doświadczeń, nie mówiąc już o niezapomnianych wrażeniach. Zawody rozgrywano na okazałym obiekcie, jakim jest Stadion Śląski w Chorzowie i wielu zawodnikom  przysłowiowo ugięły się nogi po wejściu na arenę rywalizacji. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić olimpijską i niezapomnianą oprawę zawodów. 1-Grupa Orkanowców w Chorzowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>