UKS Orkan najlepszym w Polsce klubem LZS

W Ciechanowie odbyły się Ogólnopolskie igrzyska LZS. W reprezentacji Wielkopolski wystąpiło czternastu zawodników UKS Orkan Środa. Nasi zawodnicy zdobyli czternaście indywidualnych i mieli udział w dwóch medalowych sztafetach
wojewódzkich. Czterokrotnie nasi zawodnicy stawali na najwyższym stopniu podium.
W punktacji klubowej UKS Orkan odniósł zdecydowane zwycięstwo.  Dominujący w ostatnich latach klub z Białegostoku – Podlasie musiał się zadowolić tylko drugim miejscem.  Ogólnie sklasyfikowano ponad sto klubów z całej Polski. Czytaj dalej

Kolejne medale chodziarek

Do medali zdobytych podczas Mistrzostw Wielkopolski w lekkiej atletyce dwa dołożyły dziewczęta w chodzie na 5km. Zawody odbyły się u nas i jak nie przystało na gospodarzy nasz duet dziewcząt: Magda Czwojdrak i Julia Biesz wziął wszystko. Dwa pierwsze miejsca z wynikami poniżej 26 minut. To aktualnie będą odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w Polsce.  Magda zwyciężyła z czasem 25.27,12 Julia po bardzo zaciętej i ciekawej walce zdobyła srebrny medal. Jej czas to 25.55,71. To są oczywiście nowe rekordy życiowe. Rekord życiowy poprawiła także nasza trzecia zawodniczka Martyna Grala. Zajęła szóste miejsce z czasem 33,39,28
Już od pierwszego okrążenia wykrystalizowała się czołówka. Prowadziła zdecydowanie Magda, która postanowiła zaryzykować i sprawdzić na ile ją stać. Pierwszy kilometr pokonała w czasie 4,39.  Już wtedy uzyskała przewagę ok 100 metrów nad kolejnymi rywalkami. Okazało się to jednak trochę za szybko i w końcówce  różnica nawet malała. W tle ukształtowała się trójka zawodniczek, które rozkręcając się tasowały i do końca walczyły ramie w ramię. Ostatnie dwa okrążenia to był już zacięty finisz. Całą trójkę poderwała do finiszu Julia i dziewczyny ostatni kilometr pokonały w czasie 4,54.  Julia prowadziła, ale tuż za plecami utrzymywały się rywalki.  Ostatecznie nie dała się wyprzedzić do samego końca, a różnica na mecie była mniej niż metr.

Napodium

Intensywny i efektowny sierpień

Jak nigdy sierpień był czasem dużej liczby startów, niezależnie od akcji obozowej. W związku z tym nie bardzo było kiedy informować na bieżąco o sukcesach.
 Zatem nadrabiamy poczynając od tyłu, czyli od zawodów najpóźniejszych.

Włocławek 20 VIII – Finał LDK Cup

Dwudziestego sierpnia we Włocławku odbył się Finał Krajowy LDK Cup, czyli spotkanie najlepszych wychowanków programu Lekkoatletyka dla Każdego. Wspaniały sukces odnieśli tam nasi chłopcy.
Zwycięstwo w wieloskoku (uproszczona forma lekkoatletycznego trójskoku) Aleksander Kowalewski. Sukces tym większy, że zwyciężył w rywalizacji ze starszym rocznikiem. W finale we Włocławku poprawił życiówkę i wynikiem 12,07 zdobył złoty medal.
Drugi złoty medal zdobył Damian Rauhut w biegu na 300m rocznika 2007. Po raz kolejny złamał granicę 40 sekund na tym dystansie. Damian właściwie był faworytem, ponieważ startował z pozycji lidera tabel krajowych na tym dystansie. Groźny był jednak reprezentant gospodarzy, który w tych tabelach był tuż za nim. A jak wiadomo gospodarzom ściany pomagają.  Damian jednak poradził sobie z tą presją doskonale, wprost po mistrzowsku. Na mecie osiągnął prawie sekundę przewagi nad rywalem z Włocławka.  W finale wystąpił również trzeci nasz zawodnik Marcel Pieszke. W rzucie piłeczką palantową rocznika 2007 zajął ósme miejsce.

LDK

Poznań 13-14 VIII
Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów i Juniorów młodszych

Od trzynastego sierpnia rozpocząłs się zaplanowany już wcześniej obóz w Wągrowcu, a jednocześnie 13 i 14 rozegrano wielokrotnie przekłądane Mistrzostwa Wielkopolski U-20 i U-18.  Nasi juniorzy brylowali w zawodach i zdobyli aż dwadzieścia dwa medale, z czego połowa to medale złote. Po dwa złote  medale zdobyli Wojciech Marok, Damian Rodziak, Jolanta Ludwoiczak i Weronika Kadłubowicz. Tradycyjnie klasą dla siebie był Wojtek Marok. Zwyciężył w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. potwierdził formę i uzyskał wyniki w granicach życiowych, a są to wyniki na poziomie światowym. W pchnięciu uzyskał 19,47 i zdecydowanie pokonał najgroźniejszego rywala – Piotra Goździewicza z Kalisza.  Dyskiem rzucił na odległość 57,63  i było to o czternaście dalej od srebrnego medalisty. W konkursie wystąpił gościnnie Gracjan Kozak z Bolesławca, który osiągnął 54,53. To cenne zwycięstwo, ponieważ Gracjan jest poważnym rywalem. Występował już wielokrotnie w reprezentacji Polski, a w Młodzieżowych Igrzyskach w 2018 w Buenos Aires zdobył srebrny medal. Podwójną koronę w  tych rzutach zdobył również Damian Rodziak i Jolanta Ludwiczak. Damian aktualnie lideruje w krajowych tabelach zarówno w jednej jak i drugiej konkurencji. W rzucie dyskiem właśnie w Poznaniu wynikiem 55,15 odzyskał prowadzenie. W pchnięciu kulą tym razem do zwycięstwa wystarczył wynik 16,95. Wyniki Joli – 13,91 w kuli i 36,32  w dysku to nowe życiówki i plasują ją w ścisłej czołówce kraju.
Dwa złote medale zdobyła specjalista od siemioboju Weronika Kadłubowicz. Wera zwyciężyłą w biegu na 100 m przez płotki (15,01) i w skoku wzwyż 9 160). Jakby tego było mało zdobyła jeszcze srebrny  medal w skoku w dal (5,24) i kolejny srebrny w sztafecie 4x100m.
Złote medale zdobyli również Roksana Poll, Marcin Kaczor i Martyna Dubert.

Roksana w skoku wzwyż pokonała poprzeczkę na wysokości 164cm, co napawa optymizmem i pozwala mieć nadzieję, na powrót na krajowe szczyty skoczkiń. Marcin i Martyna  zdobyli swoje medale, co jest godne uwagi  jako roczniki młodsze. Marcin w trójskoku uzyskał 13,15. Marta pobiegłą 400 metrów przez potki w rekordowym jeśłi chodzi o jej życiowe osiągi czasie 65,70. Zyciówkę poprawiła o ponad sekundę. Obydwa wyniki to czołowa dziesiątka w kraju. Martyna Dubert

Srebne medale zdobyli: Paulina Galus w pchnięciu kulą U-20 (9,67), Jakub Przybylski w biegu na 400m ppł (58,61) i Agata Wojciechowska w tr ojskoku (10,16). Kuba poprawił także o ponad sekundę życiówkę.
Brązowe medale zdobyli: Zofia szymkowiak na 200m (26,58, Karol Rodziak w kuli (13,72), Agata Wojciechowska w skoku wzwyż (145) i Paulina Galus w rzucie oszczepem (33,94)
Poza indywidualnymi występami medale zdobyły nasze wszystkie cztery sztafety. Dziewczęta w składzie: Martyna Dubert, Zofia Szymkowiak, Agnieszka Pałuka i Weronika Kadłubowicz z czasem 50,81zajęłu drugie miejsce w biegu 4x100m. W podobnym składzie, dgzie Weronikę zastąpiła Agata Wojciechowska dziewczęta w sztfecie 4x400m byłe trzecie z czasem 4.18,29.  Chłopcy wypadli podobnie. W biegu 4x100m byli drudzy i na dystansie 4×400 trzeci.  W sztefecie sprinterskiej pobiegli: Bartek Cieśla, Igor Kominek, Patryk Manicki i Marcin Kaczor.  Czas 44,43 to w tej chwili czwarty czas w kraju.  W sztafecie dłuższej Marcina zastąpił Jakub Przybylski. Czas sztafety 4×400 – 3.36,52.4x100 chł

4x100 dz

Miting Młodzieżowców

Odbyły się także konkurencje mitingowe. Na uwagę zasługują występy naszych  młodzieżowców: Sara Neumann pobiegłą 200m w czasie 24,66 i 400 w czasie 55,92. Ania Kulpińska na 100m uzyskała 12,33, a na 100m ppł 14,67. Jakub Wlażly uzyskał życiowy wynik w rzucie dyskiem – 44,05. Na 400ppł pobiegła Martyna Jankowska. Jej wynik to 63,09. W skoku wzwyż Zuzanna Kubiak pokonałą poprzeczkę na wysokości 155, a w rzucie oszczepem Hubert Pieszke zaliczył 50,48.
W obliczu mających się wkrótce odbyć Młodzieżowychj Mistrzostw Polski ich forma wypadła pomyślnie.

Komplet wyników

Piła  8 VIII – Miting klasyfikacyjny

Na miting do Piły pojechali tylko juniorzy i młodzieżowcy. Młodzicy mieli dzień wcześniej  w Poznaniu wojewódzkie eliminacje LDK.
Świetnym wynikliem błysnęła Magda Czwojdrak. W upałe pokonałą 5kilometrów chodem w czasie 25.29, 45 sekund.  Wynik uzyskałą w samotnej walce. druga na mecie była dwukrotnie zdublowanana. To najlepszy w tej chwili wynik w kraju, lepszy od kolejnego o minutę.  Magda ma także najlepszy wynik w kraju na 10 kilometrów, a najciekawsze to fkat, że na dystansie 3 kilometrów lideruje w kraju koleżanka klubowa, o rok młodsza Julia Biesz. Julia dystansu 5 km dawno nie  pokonywałą, więc może też? Stalowa Wola

Znaczącą życiówkę w Pile poprawiła Martyna Jankowska. Na dystansie 400m ppł pobiegłą w czasie 62,39 co oznacza minimum na Młodzieżowe Mistrzostwa Polski.
Coraz szybciej biegają młodzi sprinterzy. Zyciówkę na 100m pobił Marcin Kaczor –  11,36; Igor Kominek 11,75. Zyciowych rekordów nie zabrakło także u innych zawodników. Pobili je: Martyna Dubert na 400ppł – 67,05; Jakub Przybylski na 400ppł – 59,84, Martyna Grala w chodzie na 5km – 34.28,87; Agata Wojciechowska w skoku w dal 4,70; Marcin Kaczor w skoku w dal 6,13; Karol Rodziak w pchnięciu kulą 13,95.
Na uwagę zwracają wyniki kulomiotów, juniorów młodszych osiągnięte sprzętem dla starszej kategorii. Jola Ludwiczak kulą o wadze 4kg uzyskałą 11,42. damian Rodziak kulą o wadze 6kg – 15,89.  To były w ich wykonaniu występy z myślą szkoleniową.
Ciesz także wynik 168  w skoku wzwyż w wykonaniu Roksany Poll.

1-117239766_308548577016991_5898397563563491107_n

Wyniki  z Piły

Obozik w Żerkowie

W dniach od pierwszego do szóstego grupa naszych zawodników szlifowała formę na krótkim zgrupowaniu w Żerkowie.
Przebywali tam głównie juniorzy młodsi, których czekają Mistrzostwa Wielkopolski i w perspektywie walka na Ogólnopolskiej Olimpiadzie. To aktualnie  najliczniejsza i zapewne najsilniejsza grupa w klubie. Wspólny  sześciodniowy trening miał atmosferę zespołowej współpracy.  Między innymi doskonalono zmiany sztafetowe. bardzo obiecująco prezentuje się sztafeta chłopców 4x100m.
Nie zabrakło także treningu uzupełniającego dla lekkoatlety, czyli treningu pływackiego. Trening uzupełniający.